Kynologie Nové Město nad Metují

Výcvik psů

Chůze u nohy

 Jak má tento cvik vypadat : pes jde u levé nohy pána, není v tahu, vodítko je prověšené a jeho přední nohy jsou ve stejné lini jako nohy psovoda, pes jde pozorně a rychle reaguje na změny směru i tempa.

Tento cvik se učí pejska nejprve na vodítku .... pejska si vezmete na krátko (nesmíte psa škrtit a nesmí tahat, nesmíte si jeho chůzi u nohy podnítit škrcením), vyjdete s povelem "k noze" a po dobu cviku budete pejska lákat na hračku či pamlsek, který budete mít v pravé ruce, pejska budeme velmi chválit, pokud půjde jen chvíli správně, pokud se pejsek odchyluje od nohy, rychlým trhnutím (uzpůsobíme věku pejska, u štěňat by měl být nácvik zcela nenásilnou formou, jen hrou) zopakujeme povel a pokračujeme v chůzi. 

Chůzi u nohy provádějte nejdříve na klidném místě, bez rušivých elementů (lidí, psů, aut apod.) a zprvu pouze pár metrů. Tento cvik můžete procvičovat s pejskem několikrát denně, ovšem  opravdu jen chvíli, nespěchejte v nácviku chůze u nohy na svoje miláčky, postupně čas cviku prodlužujte a cvičte s ním i na rušných místech.Dávejte si ale pozor, aby nikdy nebyl v tahu, pokud budete psa učit chůzi u nohy tak, že si ho dáte zcela na krátko a budete ho škrtit, ničeho nedosáhnete, protože až mu vodítko povolíte on automaticky vyrazí vpřed.

 

OBRATY ZA CHŮZE

vpravo a vlevo - nácvik na vodítku, při každé změne směru zavelíte povel "K NOZE" a znatelně změníte směr, psa buď nalákáte na hračku a intonací ho povzbudíte nebo ho pomocí mechaniky rukou dostanete do potřebné polohy.

čelem vzad - nácvik opět na vodítku - psovod jde se psem u nohy, zavelí povel "K NOZE" a otočí se čelem vzad proti směru hodinových ručiček, psa na vodítku přetáhne na svou po otočce levou stranu tak, aby ho obešel zatímco on se bude otáčet, nebo naláká na pamlsek.