Kynologie Nové Město nad Metují

Výcvik psů

Aport

Je více způsobů jak docílit bezchybného aportu, každý si cvičí dle toho, jak se mu to osvědčilo či jak se mu to líbí. Zde popíši způsob aportu, který se osvědčil nejvíce nám, upozorňuji předem, že se jedná o nácvik pro sportovní či služební kynologii, aport v loveckém výcviku se liší především pomůckami (dummy, zvěř, .... )

 

Jak má aport vypadat:

Pes sedí při levé noze psovoda (základní postoj-k noze), psovod odhazuje aport (nejméně na 10 kroků), pes stále nehnutě sedí, pes pro aport vybíhá na povel psovoda (aport) nejkratčí cestou a co nejrychleji, předmět (aport) pevně uchopí a stejnou cestou se vrací zpět k psovodi. Pes s aportem v tlamě usedne těsně před psovoda a zůstavá sedět. Pes si nesmí aport pusti či ho v tlamě překusovat. Aport nesmí přijít do fyzického kontaktu s psovodem. Na povel -pusť- pes aport odevzdá psovodovi a stále zůtavá sedět, na povel - k noze- pes usedá k levé noze psovoda, teprve poté, je povel aport považován za ukončený. (viz. fotodokumentace)

 

 

Cesta k dokonalému aportu je poměrně dlouhá a někdy hodně hrbolatá, jsou plemena (labradorský retrívr, zlatý retrívr, ..) který mají přinášení předmětů v krvi a aport jde skoro jako po másle a dále máme plemena, u kterých trvá tento povel o hodně déle, často však déle trvá vzbudit u psa o aport zájem, než následující nácvik aportu, jako takového (americký buldok, brazilská fila, ... ) Já osobně jsem se však ještě nesetkala s jedincem, který by při správném vedení nezvládl tento povel alespoň trochu obstojně, je Vám asi jasné, že taková brazilská fila se kvůli aportu rozhodně nepřetrhne a nenechá se vyhodit ze svého "dostačujícího" tempa.

Největší problémy při nácviku vznikají tehdy, pokud je pes velký kořistník a odmítá aport nosit, jsou tu dvě možnosti, jak toto napravit a docílit přinášení aportu 1) nucený aport 2) postupně psa přesvědčit o tom, že jakmile Vám aport donese, bude dál pokračovat nějaká sranda (potahání o aport, další hození, apod) v podstatě jde o to, aby pes pochopil, že donesení aportu je pro něj jedině výhodná věc.

 

 

Mnoho psovodů dělá základní chyby při nácviku aportu:

odebírání aportu: pokud budete psovi zezačátku stále aprot odebírat, nebude mít proč, nosit ho a bude se vyhýbat tomu, abyste mu jeho kořist vzali, mnohem lepší, je se o aport se psem potahat, pohrát si, či vyměnit za dobrotu (ačkoli mnoho psovodů důrazně zakazuje jakýkoli jiný kontakt s aportem mimo jeho odebírání)  ... ani po hře s aportem není nutné psovi aport odebírat! Zamezte však tomu, aby se pes s aportem vzdálil, ulehl a okusoval ho, to je zcela nepřípustné.

přeaportování :) - aport je jeden z těžších cviků a lidé jsou netrpělivý, proto často dochází k tomu, že se psem zkouší aport stále dokola a výsledkem je lhostejnost k aportu ... cvičit můžete aport denně, avšak každý den jen chvíli!

nedostatečná motivace a chválení - psa musíte ze začátku opravdu dobře chválit - vydráždit psa na aport, chválit jak při cestě k aportu, tak při uchopení i při cestě zpět

NÁCVIK APORTU

(u každého bodu je pouze orientačně napsán základ fáze nácviku, v případě nejasností nás kontaktuje na mail: vas-pes@seznam.cz a my Vám rádi podrobněji pomůžeme)

 

 1) rozvíjení zájmu o aport

rozvíjení kořistnického pudu

 •  od útlého věku štěněte
 • střídání předmětů
 • hra na kořist - pes musí vnímat aport, jako kořist
 • vyhněte se pouštění aportu poslušností - kořist musí být psovi sebrána, nesmí docházet k tomu, že pes na povel sám od sebe aport pustí (zpočátku)
 • psa nepřepínejte, cvičtě často, ale chvíli

 

 2) nácvik aportu

vybíhání pro aport se psem, uchopení, nácvik zpětné cesty k psovodovi

 • doporučuji pozdějí puštění psa - první aport,  "hecování" psa a až poté vypuštění za aportem
 • vyběhnou se psem (utvrzení správného konání psa, zvýšení rychlosti psa, kratší cesta s aportem k psovodovi)
 • couvat před psem, který nese daný předmět (zrychlení psa), popřípadě druhý předmět, který psovi hodíte, jakmile bude s aportem blízko Vás (zrychlení psa)
 • aport neodebírat, psa pochválit, potahat se o aport
 • echat psa nikde s aportem ulehnout a okousávat, ani nenechat psa v klidu s aportem stát ... pes musí být s kořistí v pohybu, ...
 • jakmile pes ztrácí zájem, či aport pustí - je nutné mu dokázat, že jde o kořist - aport vzít a opět ho s ním dráždit
 • netrénovat dlouho, vždy jen chvíli
 • pro aport se psem vybíháme zhruba do poloviny, pokud budete vybíhat až k aportu, pes si bude myslet, že mu aport chcete v tu chvíli vzít a nebude se o aport chtít podělit

 

 3) nácvik aportu bez vybíhání psovoda se psem  

vybíhání psa pro aport, uchopení, zpětná cesta k psovodovi

 •  další fáze aportu - stejné jako u bodu 2., jen psovod již se psem nevybíhá, ale pes vybíhá sám (zbytečně neuspěchat)

 

4) procvičování přinášení aportu, počátky předsedání

 •  neuspěchat, nenutit posadit psa hned, nejdříve se o aport potahat, poté v tahu psa na povel sedni posadit, stále musí mít pes pocit, že jde o kořist, pokud to tak nebude, ihned po sednutí aport pustí, poté pochválit, dát volno a potahat znovu

 • později dobu první potahání před předsednutím zkracovat, až bude pes sedat ihned a potahání přijde až poté

  

5) dokončení aportu

 • předsednutí bez potahání, ... pustění na povel pusť - odebrání aportu psovi + přiřazení psa k noze
 • vhodné je nebrat psovi aport často a střídat s potaháním po předsednutí

 

Způsobů jak naučit aport, je více, někdo Vám doporučí ono, druhý Vám to vymluví ... každý výcvikář má většinou své osvědčené způsoby a ty nejvíce doporučuje, stejně tak vznikl tento článek, pokud se Vám však dle tohoto nedaří aport u psa naučit, ozvěte se, poradíme :)